Siyah çayın faydaları nelerdir?

Siyah çay tüketmenin faydaları şöyle sıralanabilir: 

 • İçeriğinde bulunan flavonoid adı verilen bir antioksidan grubu sayesinde kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. 
 • Sindirim sisteminin sağlığını korur ve bağırsaklarda yer alan hastalıkların iyileşmesi için faydalı etken maddeleri içerir. 
 • İnme riskini azaltır. 
 • Şeker hastaları için kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcıdır.
 • Bazı kanser türleri için iyileştirici özelliğe sahiptir. Özellikle meme gibi bölgesel kanserlerdeki hücrelerin üremelerini engelleyerek kanser riskine karşı da koruyucudur. 
 • İçerisinde yer alan kafein sebebi ile odaklanmayı arttırdığı gibi uyanık kalınmasını da sağlar. 

Siyah çayın faydalarından yarar görebilmek için mutlaka kontrollü olabileceği miktarda içilmesi gereklidir. Çayın fazla miktarda tüketilmesi, fayda olarak görülen tüm etkilerini zarara çevirebilir. 

Demli Siyah Çayın Faydaları Nelerdir? 

Demi fazla koyu olan çayın tüketilmesindeki faydalar, şunlardır: 

 • Kötü kolesterol olarak bilinen kolesterolün düşmesini ve olması gereken seviyede kalmasını sağlar. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Kan pıhtılaşması sorununun ortaya çıkmasını engeller. 
 • Kemik erimesi sorunu olan kişilere karşı oldukça etkilidir. 

Limonlu Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

İçine limon atılmış çayın sağladığı faydalar, şöyle sıralanabilir: 

 • Limon C vitamini bakımından zengin olduğu için c vitamini alımını kolaylaştırır. 
 • Midede gaz birikmesini engeller. 
 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Özellikle kabız ve ishal karşısında oldukça etkilidir. 
 • Vücutta toksin birikimini destekleyen siyah çayın bu özelliğini kaybetmesini sağlar. 
 • Vücuttaki kötü etkili mineral ve vitaminlerin birikmesini engelleyerek vücut içinden karaciğer yoluyla atılmasını kolaylaştırır. 
 • Antioksidan oranı yüksektir. 

Siyah Çay Neye İyi Geliyor? 

Siyah çayın iyi geldiği hastalıklardan en önemlisi kalp ve damar hastalıklarıdır. Kalp sağlığını koruduğu bilinen siyah çay, kalp krizi riskinin de belirli bir oranda azalmasını sağlar. Bunların yanında felç gibi hastalıklara karşı da koruyuculuğu olan bir besindir. Kalp rahatsızlıklarından sonra siyah çayın faydaları arasında yer alan en önemli özellik, kanser riskini önemli ölçüde azaltmasıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebi ile kanser hastalığına yakalanma riskini azalttığı gibi kanser hastalarının vücutlarında daha fazla kanser hücresi ürememesini de sağlar. 

Siyah Çay Posası Ne İşe Yarar? 

Siyah çayın demlenmesinden ve içilmesinden sonra kalan posa, içinde yer alan B ve E vitaminleri sebebi ile vücuttaki ölü derinin atılması açısından önemli bir işleve sahiptir. Demlenen siyah çaydan sonra posası doğrudan çöpe atılmamalıdır.

Vücudun istenen her yerine peeling siyah çayın posası ile beraber yapılır. İçinde herhangi bir kimyasalın bulunmamasından dolayı siyah çay cilde en iyi gelen ürünlerden biridir. 

Siyah Çayı Ne Zaman İçilmeli? 

Siyah çayın tüketilmesi gereken zaman, yemeklerden en az 45 dakika sonrasıdır. Vücut, yemek yenmesinden sonra yediği besinleri 10 dakika sonra sindirmeye başlar. Yemek yenmesinden hemen sonra çay içilmesi, sindirimi yavaşlatacaktır. Bu nedenle de yemeklerden sonra çay içmek için en az yarım saat beklenmesi gereklidir.

Aç karna içilmesi durumunda ise mide rahatsızlıklarına yol açar. Bu nedenle de çay içmek için mutlaka midede bir şeylerin olması uzmanlar tarafından tavsiye edilmiştir. 

Çay Hangi Saatte İçilmeli? 

Çayın tüketilmesinin uygun görüldüğü saat aralığı, sabahları saat 10.00-11.00’den sonrasıdır. Ancak bu saat aralığı kişilerin kahvaltı ettikleri saate göre de değişiklik gösterir. Sabahları uyanır uyanmaz çay tüketilmesi, vücutta ödem birikimine neden olabilir. Bununla beraber, yemeklerden hemen sonra tüketilmesi de önerilmez.

Yemek yendikten en az yarım saat sonra çayın tüketilmesi, bağırsak sağlığı açısından da önemlidir. Siyah çayın faydaları arasında yer alan kalp ve damar sağlığını koruması etkisi, çayın gece uyumadan önce tüketilmesi durumunda da zarara dönüşebilir. Çarpıntı gibi yan etkileri bulunan siyah çayı gece tüketen kişilerin 2 fincandan fazla çay tüketmemeleri önerilir. 

Bir yanıt yazın